JPL EHS-7 MSH Alcatel Adapter Cord 575-22-007
The JPL EHS-7 MSH Alcatel Adapter Cord electronically connects your DECT headset base to your telephone. It enables remote operation, answer/end calls, eliminating the need for a mechanical handset lifter. For wireless headset use with various phones. Com
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Compatible with Alcatel 4028EE, 4038EE and 4068EE phone models
- Connection: RJ-12 (6P6C) and 3.5mm plug to RJ-45 (8P8C) and RJ-9 (4P4C)
- Eliminates the need for a mechanical handset lifter
- Enables remote operation, answer/end calls
- JPL EHS-7 MSH Alcatel Adapter Cord
- Suitable for wireless headset use with various phones
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compatible With: | Alcatel 4028EE 4038EE 4068EE 80XX |
| Connectivity: | RJ-12/3.5mm plug/RJ-45/RJ-9 |
| Country of Origin: | South Korea |
| Depth (mm): | 30 |
| Height (mm): | 230 |
| Model: | EHS-7 |
| OEM: | 575-222-007 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 95 |
| Type: | Headset & Telephone Cables |
| Manufacturer: | JPL Telecom Ltd |
| Brand: | JPL |
| Colour: | Black |
| Form: | Adapter Cable |
| Connection: | RJ-12 and 3.5mm Plug to RJ-45 and RJ-9 |
| Dimensions: | 95x230x30mm |
| Weight: | 50g |
| Warranty: | 1 Year Warranty |


