Jabra Evolve2 75 USB-A Headset Unified Communication Version Black 27599-989-999
Jabra Evolve2 75 headset is the new standard for hybrid working. The professional headset with world-class audio engineering for industry-leading call quality that is optimised for Microsoft Teams. With new dual-foam technology and an ergonomic earcup des
Sign in to view price and place order
- Adjustable Jabra Advanced Active Noise-Cancellation (ANC)
- Colour: Black
- Connectivity: USB-A
- Eight powerful microphones
- Extended battery life
- Integrated busylight
- Jabra Evolve2 75 USB-A Headset
- Leak tolerant speakers, and the latest advanced digital chipset
- New dual-foam technology and an ergonomic earcup design
- Optimised for Unified Communication
- Wireless Range: Up to 30m
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 32 |
| Height (mm): | 169 |
| Model: | Evolve2 75 |
| OEM: | 27599-989-999 |
| Returns Allowed: | No |
| Talk Time: | Up to 25 hours |
| Width (mm): | 147 |
| Wireless Range: | Up to 30m |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headphones |
| Wired/Wireless: | Wireless |
| Connection: | Bluetooth 5.0 / USB-C |
| Style: | Double SIded |
| Microphone: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Dimensions: | 145x190x67mm |
| Weight: | 197g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |


