Jabra Evolve2 85 Stereo USB-C Headset Unified Communication Version 28599-989-899
Jabra Evolve2 85 headset a world-class professional headset with cutting-edge digital hybrid Active Noise-Cancellation (ANC), powered by our most advanced digital chipset ever and designed for incredible noise isolation. The new angled designed headset fe
Sign in to view price and place order
- 10 microphone technology
- 360 degree busylight visible from all angles
- All-day comfort, with soft memory foam and an ergonomic design
- Digital hybrid Active Noise Cancellation (ANC), and incredible noise isolation
- Jabra Evolve2 85 Stereo USB-C Headset
- Optimised for Unified Communication
- Powerful leak-tolerant 40mm speakers
- Up to 37 hours battery life
- Works wirelessly
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 92 |
| Height (mm): | 227 |
| Model: | Evolve2 85 |
| OEM: | 28599-989-899 |
| Returns Allowed: | No |
| Talk Time: | Up to 30 hours |
| Width (mm): | 188.5 |
| Wireless Range: | Up to 30m |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headset |
| Wired/Wireless: | Wireless |
| Connection: | Bluetooth 5.0 / USB-C |
| Style: | Double SIded |
| Microphone: | Yes |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Dimensions: | 198.6x160.0x77.3mm |
| Weight: | 286g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |


