Jabra Evolve2 65 Stereo USB-C Headset Microsoft Teams Version 26599-999-899
Jabra Evolve2 65 headset is a professional headset with superior wireless audio performance that is optimised for Microsoft Teams. The new angled designed headset is supplied with a charging stand, Jabra Link 380 BT adapter, foam ear cushions for noise is
Sign in to view price and place order
- 3 microphone technology for better calls
- 360 degree busylight visible from all angles
- Fast Charge: 8 hours battery life in 15 minutes
- Full Charge: 37 hours battery life in 90 minutes
- Jabra Evolve2 65 USB-C Stereo Headset
- New angled design with memory foam ear cushions for noise isolation
- Optimised for Microsoft Teams
- Powerful leak-tolerant 40mm speakers
- Works wirelessly
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 250 |
| Height (mm): | 217 |
| Model: | Evolve2 65 |
| OEM: | 26599-999-899 |
| Talk Time: | Up to 35 hours |
| Width (mm): | 189 |
| Wireless Range: | Up to 30m |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headphones |
| Wired/Wireless: | Wireless |
| Connection: | Bluetooth 5.0 / USB-C |
| Style: | Double SIded |
| Microphone: | Yes |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Dimensions: | 186x157x60.5mm |
| Weight: | 176.4g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |


