Jabra Evolve 30 II Monaural Corded Headset USB-A 3.5mm Jack Microsoft Teams Version 5393-823-309
Jabra Evolve 30 II the professional headset with flexible connectivity and great sound for calls and music, optimised for Unified Communication. Connect to your PC via USB or use the 3.5mm jack for connectivity to your personal device such as a smartphone
Sign in to view price and place order
- Easy call management
- In-line call controller with large buttons and LED indicators
- Jabra Evolve 30 II Monaural Corded Headset
- Noise-cancelling microphone
- Optimised for Microsoft Teams
- Plug and Play set up
- USB-A, 3.5mm jack connectivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 420 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 230 |
| Height (mm): | 246 |
| Model: | Evolve 30 II |
| OEM: | 5393-823-309 |
| Width (mm): | 177 |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headset |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB or 3.5mm Jack |
| Style: | Single SIded |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 1.2m |
| Stereo: | No |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Weight: | 142.5g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


