Monolith 15.6 Inch Business Commuter Laptop Backpack USB/Headphone Port Charcoal 9114D
The styish and professional Monolith 15.6 Inch Business Commuter Backpack complete with USB and headphone port. The backpack has a large capacity allowing you to store your laptop, files, folders and paperwork. The bag has side pockets for carrying drinks
Sign in to view price and place order
- Colour: Charcoal
- Comfortable padded adjustable shoulder straps and top carry handle
- For 15.6 inch laptops
- Large capacity for your laptop, files, folders
- Numerous pockets for storing all your requirements for hybrid working
- Padded hidden rear security pocket for valuable items
- Rear strap for use with trolley cases
- Side pockets for carrying drinks bottles
- Stylish and professional laptop backpack
- USB charging and headphone port
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 455 |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 200 |
| Height (mm): | 490 |
| OEM: | 9114D |
| Print Area: | 380x200mm |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Backpacks |
| Manufacturer: | Monolith |
| Brand: | Monolith |
| Colour: | Grey |
| Notebook Size: | Up To 15.6in |
| Laptop Compartment: | Yes |
| Dimensions: | 380x200x490mm |
| Weight: | 1kg |


