Connekt Gear Type C Dual Screen Docking Station 3 100W Power Delivery Charging 25-0101
The Connekt Gear Portable Docking Station with 4 video ports connects your PC accessories such as a monitor, keyboard and mouse to your Type C device while providing charging capabilities. Featuring two HDMI ports that deliver crystal clear, high quality
Sign in to view price and place order
- 1x VGA 1080P @60Hz, 1 Gbps Ethernet LAN Port
- 2x UHD HDMI 4k resolution @30Hz
- 3 x USB 3.0 Ports providing data transfer rates up to 5Gbps
- Cable Length: 135mm
- DeX compatibility: Galaxy S10/S10+/S10e, Note9, S9/S9+, Note8, S8/S8+, and Tab S4
- DeX Compatible: turns your mobile device into a PC like experience
- Dimensions: 109x15x39mm
- Supports Display Mirror/Extend Mode
- System compatibility: Windows (windows 10), Mac (v10.8 or above) and Newer Android
- USB Type C port: Power Delivery up to 60W and data transfer rates up to 5Gbps
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 417 |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 96 |
| DeX Compatibility: | Galaxy S10/S10+/S10e Note9 S9/S9+ Note8 S8/S8+ and Tab S4 |
| Height (mm): | 40 |
| OEM: | 25-0101 |
| Width (mm): | 147 |
| Type: | Docking Stations |
| Manufacturer: | Group Gear |
| Brand: | Connekt Gear |
| Colour: | Grey |
| Number of Ports: | 3x USB Ports 1x Gigabit Ethernet Port |
| USB Speed: | USB Type C |
| Cable Length: | 135mm |
| For Use With: | Windows (windows 10) Mac (v10.8 or above) & Newer Android |
| Dimensions: | 109x15x39mm |
| Weight: | 68g |


