Exacompta Eterneco Cardboard Box File 25mm Assorted (Pack of 8) 59247E
Made from wood residue and coated with vegetable oil, the Eterneco range is an alternative to plastic. The water resistant and recyclable cover is made from new fibres and collected wastepaper. This Eterneco box file measures 250 x 330mm with a 25mm spine
Sign in to view price and place order
- Box file for storage of documentation
- Colour: Assorted
- Elasticated closure to keep the file closed and the contents secure
- FSC Certified
- Pack of 8
- Printed lines on the spine for identification of contents
- Spine: 25mm with a capacity of 200 sheets of 80gsm paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 135 |
| Filing Capacity (mm): | 25 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 170 |
| OEM: | 59247E |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 200 |
| Spine Width: | 25 |
| Width (mm): | 126 |
| Type: | Box Files |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Eterneco |
| Colour: | Other Colours |
| Size: | A4 |
| Material: | Coated Card |
| Spine Width: | 25mm Spine |
| Closure: | Elasticated |
| File Colour: | Buff |
| Dimensions: | 250x330x25mm |
| Weight: | 105g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |
| Country of Origin: | France |


