Proplaz Fold Folding Trolley CI583Y
The Proplaz Fold folding trolley is ideal for use in offices, shops and schools and can be folded in one simple move for ease of use and portability. Manufactured with an aluminium frame and polypropylene shelves, it is mobile on four 75mm swivel castors,
Sign in to view price and place order
- 4 swivel wheels on polypropylene castors (2 with brakes)
- Dimensions: (Folded) H1060 x W200 D430mm
- Dimensions: (Shelf) D560L x W370mm
- Dimensions: (Unfolded) H850 x W670 x D430mm
- Each shelf has a capacity 25kg (75kg in total)
- ProPlaz Fold Folding Trolley
- Quick and easy to fold
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 861 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 1082 |
| Height (mm): | 211 |
| OEM: | CI583Y |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Wheel Diameter: | 75mm |
| Width (mm): | 470 |
| Type: | Shelf Trolleys |
| Manufacturer: | GPC Industries Ltd |
| Brand: | Proplaz® Fold |
| Colour: | Silver/Black |
| Material: | Aluminium/Polypropylene |
| Style: | 3-Tier |
| Maximum Load: | 75kg |
| Tyre Type: | Polypropylene |
| Dimensions: | 670x430x1060mm |
| Weight: | 8kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |




