i-stay 15.6 Inch Laptop Backpack W300 x D110 x H450mm Black is0401
This i-stay laptop backpack is suitable for carrying 15.6 inch laptops and 10.1 inch tablets. The comfortable dual signature i-stay non-slip straps are designed to take the weight off your shoulders and are commended by the Royal College of Chiropractors.
Sign in to view price and place order
- Carry handle
- Colour: Black
- Dimensions: W300 x D110 x H450mm
- Laptop backpack with non-slip shoulder straps
- Padded on back for added comfort
- Straps are commended by the Royal College of Chiropractors
- Suitable for 15.6 inch laptops and 10.1 inch tablets
- Trolley retainer strap to keep your hands free
- Water resistant
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 459 |
| Accreditation: | RPET |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 447 |
| Fits Laptop Size (inches): | 15.6 |
| Height (mm): | 447 |
| Laptop Section Dimensions: | 280x40x390mm |
| OEM: | is0401 |
| Recycled Product: | Yes |
| Tablet Section Dimensions: | 220x10x260mm |
| Width (mm): | 345 |
| Type: | Backpacks |
| Manufacturer: | Falcon International Bags |
| Brand: | i-Stay |
| Colour: | Black |
| Material: | Polyester |
| Notebook Size: | Up To 15.6in |
| Laptop Compartment: | Yes |
| Dimensions: | 300x110x450mm |
| Weight: | 700g |


