Epson WorkForce DS-530II Desktop Scanner USB 3.0 Colour A4 35ppm B11B261401BY
The DS-530II Colour Duplex Scanner with smart features for capturing a wide range of documents is capable of scanning up to 35 pages per minute. Facilitating all documents whether crumpled, long or fragile, this scanner will convert and process documents
Sign in to view price and place order
- Active Separation Roller System prevents tedious double feeds ensuring every piece of paper gets scanned
- Auto Scan Mode quickly process physical documents in manageable amounts
- Dimensions (WxDxH): 296x169x176mm
- High-speed USB 3.0 with TWAIN and ISIS drivers
- Optical resolution: 600dpi
- Optional flatbed scanner conversion kit Enables scanning of items from stamps to passports, books and more
- Scan at up to 35ppm/70ipm
- Slow Mode: Scan crumpled, long or fragile documents without increasing file sizes
- With a 50-page ADF
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Indonesia |
| Depth (mm): | 169 |
| Height (mm): | 176 |
| OEM: | B11B261401BY |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 296 |
| Type: | Document Scanner |
| Manufacturer: | Epson |
| Brand: | Epson |
| Colour: | White |
| Design: | Desktop Scanner |
| Connection: | USB 3.0 |
| Resolution: | 600x600 dpi |
| Scan Size: | 215.9x6096mm |
| Sheet Feeder: | Yes |
| Duplex: | Yes |
| Duty Cycle: | 4 000 Pages Per Day |
| Dimensions: | 296x169x176mm |
| Weight: | 3.7kg |
| Warranty: | 12 Months On-Site Service |
| Country of Origin: | Indonesia |


