Epson EB-W49 Projector HD Ready WXGA 3800 Lumens White V11H983040
The compact, stylish design of the EB-W49 makes it the ideal choice for sharp, legible presentations and vivid video content, especially in roles where portability is key. Long lamp life and trusted Epson durability offer peace of mind and minimal mainten
Sign in to view price and place order
- 1 - 1.2 zoom
- 16,000:1 contrast ratio
- 16:10 native aspect ratio
- 3,800 lumens projector
- 5W speaker
- WXGA resolution
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 489 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Philippines |
| Depth (mm): | 249 |
| Height (mm): | 87 |
| OEM: | V11H983040 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 302 |
| Type: | Digital Projectors |
| Manufacturer: | Epson |
| Brand: | Epson |
| Colour: | White |
| Form: | Portable Projector |
| Brightness: | 3800 lumens |
| Native Resolution: | WXGA (1200x800) |
| Built In Speakers: | 1x5w |
| Lamp Life: | 8000/17000 hours |
| Projection Screen Size: | 0.84-8.13m |
| Wi-Fi: | Optional |
| Dimensions (WxDxH): | 302x249x87mm |
| Weight: | 2.7kg |
| Warranty: | 36 Months Carry-In / Lamp 36 Months or 1 000 h |


