Epson EB-2250U Projector WUXGA 5000 Lumens 3 LCD Brightness White V11H871041
The Epson EB-2250U business projector offers an outstanding brightness of 5,000 lumens and full HD resolution. Designed to project a scalable image size of up to 300 inches, it offers connectivity options such as dual HDMI and optional Wi-Fi.
Sign in to view price and place order
- 300 W lamp 5,000 h durability (10,000 h durability with economy mode)
- Bring presentations to life: Outstanding 5,000-lumen brightness
- Comes with: Computer cable, Main unit, Power cable, Remote control incl. batteries, Software (CD), User Manual (CD-ROM), Warranty card
- Dimensions (WxDxH): 377 x291x110mm
- Flexible interaction: Split-screen and multi-PC projection
- Gesture Presenter: Intuitively use gestures to control the projector
- Up to 300-inch display: Full HD WUXGA, 1920 x 1200, 16:10 resolution
- Versatile connectivity options: Including dual HDMI and optional wireless connectivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 489 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Philippines |
| Depth (mm): | 291 |
| Height (mm): | 110 |
| OEM: | V11H871041 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 377 |
| Type: | Digital Projectors |
| Manufacturer: | Epson |
| Brand: | Epson |
| Colour: | White |
| Form: | Standard Projector |
| Brightness: | 5000 lumens |
| Native Resolution: | WUXGA (1920x1200) |
| Built In Speakers: | 1x16w |
| Projection Distance: | 1.5-9m |
| Lamp Life: | 5000/10000 hours |
| Projection Screen Size: | 1.3-7.62m |
| Wi-Fi: | Optional |
| Dimensions (WxDxH): | 377x291x110mm |
| Weight: | 4.6kg |
| Warranty: | 60 Months Carry-In or 8 000 h / Lamp 60 Months or 1 000 h |


