Show-me StayClean Plain Whiteboards A4 (Pack of 10) SMB10A
A classroom favourite for over 20 years, and still just as relevant today. With careful questioning and this simple process, you'll be able to gauge understanding at the start of a subject, or check comprehension as you teach. Works in any subject with an
Sign in to view price and place order
- Also use for inspirational message boards, to-do lists, staff on duty information, target monitoring, and more
- Built in anti-microbial protection helps prevent classroom germs.
- Great value Small Kit of A4 Plain/Plain Whiteboards, with 10 sets. Each set has 1 board, pen and eraser plus a helpful guide to get the most out of your whiteboards.
- Ideal for increasing engagement and interaction with students of all ages
- Ink erases away more quickly and easily from both sides of the board.
- Plastic free, fully recyclable packaging.
- Show-me Boards are the only fully recyclable mini whiteboards; just pop them into your usual recycling bin.
- Size: A4
- Unlike mini-whiteboards made from PVC or MDF, Show-me boards don't contain additives like lead or chlorine.
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 151 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 40 |
| Frame Colour: | Frameless |
| Height (mm): | 380 |
| OEM: | SMB10A |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 265 |
| Type: | Drywipe Lap Board |
| Manufacturer: | Eastpoint |
| Brand: | Show-me |
| Size: | A4 |
| Form: | Plain |
| Dimensions: | 210x0.83x297mm |
| Weight: | 713g |
| Warranty: | 2 Year Guarantee on Mini Whiteboards |
| Country of Origin: | UK (United Kingdom) |


