Dahle 867 Guillotine 460mm Cutting Length 3.5mm Capacity 00867-20504
This Dahle Rotary Trimmer offers high quality trimming and cutting whether in the office, at home or school. Combining precision with maximum safety, ease of use and options for tailoring products to suit any specific application. This A3 trimmer has a cu
Sign in to view price and place order
- A3
- Adjustable metal backstop in guide channels can be used on both scale bars and the front table
- Automatic safety guard for reliable protection and unobstructed vision while working
- Capacity: up to 35 sheets (80gsm)
- High quality, re-sharpenable blades made of Solingen steel for durability
- Narrow guide channels in the table prevent individual sheets from slipping through
- Printed grid for accurate trimming
- Screw-mounted, ground upper blade for cutting precision
- Sturdy, solid steel blade holder for optimum guidance of the screw mounted upper blade
- User-friendly guillotine for professional use
- Warranty: 5 years
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | None |
| Country of Origin: | Czech Republic |
| Cut Length (mm): | 460 |
| Cutter Warranty (Years): | 5 |
| Depth (mm): | 500 |
| Height (mm): | 210 |
| OEM: | 00867-20504 |
| Returns Allowed: | No |
| Sheet Capacity: | 35 |
| Width (mm): | 800 |
| Type: | Guillotines |
| Manufacturer: | Dahle |
| Brand: | Dahle |
| Colour: | Blue |
| Size: | A3 |
| Base Dimensions: | 513x365mm |
| Cut Capacity: | 35 Sheets |
| Cut Length: | 460mm |
| Dimensions: | 710x430x200mm |
| Weight: | 13kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Czech Republic |


