Dahle 560 Guillotine 340mm Cutting Length 2.5mm Capacity 00560-21340
This Dahle Rotary Trimmer offers high quality trimming and cutting whether in the office, at home or school. Combining precision with maximum safety, ease of use and options for tailoring products to suit any specific application. This A4 trimmer has a cu
Sign in to view price and place order
- A4
- Capacity: up to 25 sheets (80gsm)
- Compact, entry-level guillotine for hobby use
- Ergonomic handle for easy cutting, adjustable backstop on both scale bars
- High quality blades made of Solingen steel for durability
- Metal guard plate for reassuring safety while cutting
- Practical recessed grips for safe and easy handling
- Printed grid for accurate trimming
- Screw-mounted, ground upper blade for cutting precision
- Two scale bars with mm scale for an exact 90 degree cut
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 38 |
| Colour: | None |
| Country of Origin: | Czech Republic |
| Cut Length (mm): | 340 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 350 |
| Height (mm): | 100 |
| OEM: | 00560-21340 |
| Returns Allowed: | No |
| Sheet Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 680 |
| Type: | Guillotines |
| Manufacturer: | Dahle |
| Brand: | Dahle |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Base Dimensions: | 450x285mm |
| Cut Capacity: | 25 Sheets |
| Cut Length: | 340mm |
| Dimensions: | 450x285x230mm |
| Weight: | 3.2kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Czech Republic |


