Dahle 440 Rotary Trimmer 360mm Cutting Length 3.5mm Capacity 00440-21310
This Dahle Rotary Trimmer offers high quality trimming and cutting whether in the office, at home or school. Combining precision with maximum safety, ease of use and options for tailoring products to suit any specific application. This A4 trimmer has a cu
Sign in to view price and place order
- Adjustable backstop on both scale bars
- Automatic clamp on the cutting line
- Capacity: up to 35 sheets (80gsm)
- Ground circular blade and lower blade for precision
- High quality blades made from hardened steel for durability
- Practical rotary trimmer for professional use
- Printed grid for accurate trimming
- Size: A4
- Two scale bars with mm scale for an exact 90 degree cut
- Warranty: 5 years
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 37 |
| Colour: | None |
| Country of Origin: | Czech Republic |
| Cut Length (mm): | 360 |
| Cutter Warranty (Years): | 5 |
| Depth (mm): | 490 |
| Height (mm): | 180 |
| OEM: | 00440-21310 |
| Returns Allowed: | No |
| Sheet Capacity: | 35 |
| Width (mm): | 590 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Dahle |
| Brand: | Dahle |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Base Dimensions: | 560x384mm |
| Cut Capacity: | 35 Sheets |
| Cut Length: | 360mm |
| Dimensions: | 560x384x135mm |
| Weight: | 3.9kg |
| Country of Origin: | Czech Republic |


