Durable Stainless Steel Soft Release Fingerproof Coating Pedal Bin 30 Litre 3403
This practical and stylish 30 litre bin has a pedal operation for hygienic hands-free use. Ideal for washrooms, small kitchens and canteens, or for individual use. The bin is made of stainless steel with a fingerprint proof coating. This bin also comes wi
Sign in to view price and place order
- Capacity: 30 litre
- Fingerprint proof coating
- Made of stainless steel for durability and a stylish finish, will not rust
- Pedal operation keeps hands free from contamination
- Plastic base surrounding to provide stability and protect against corrosion
- Removable inside bin with handle for easy cleaning and emptying of rubbish
- Size (WxH): 350x655mm, Diameter: 290mm
- Surface is easily cleaned
- The bin bag is held in place with rubber ring to make it easy to use
- The bin has a silent closing lid which makes it perfect for any office or home environment
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 802 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Base Diameter: | 325 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 696 |
| Diameter: | 290mm |
| Height (mm): | 328 |
| Material: | Stainless Steel |
| OEM: | 3403 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 70% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 328 |
| Type: | Utility Bins |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Silver |
| Material: | Stainless Steel |
| Capacity: | 30 Litre |
| Use For: | General Waste |
| Shape: | Pedal Bin |
| Bin Colour: | Silver |
| Lid Colour: | Silver |
| Dimensions: | 325x325x696mm |
| Weight: | 3.17kg |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |


