Durable Waste Bin Round 17 Litre with Round Ashtray 2 Litre 333023
The Durable waste bin is a functional 17 litre metal waste bin with a 2 litre ashtray. The bin has a removable inner container and ashtray for easy cleaning and safe waste disposal. The bin includes wire insert and 1.5kg of silver sand for ashtray use. Id
Sign in to view price and place order
- Colour: Silver
- Dimensions Inner Container (Height x Diameter): 380x220mm
- Dimensions Paper Opening (HxW): 125x190mm
- Dimensions: Removable Ashtray (Height x Diameter): 60x240mm
- Functional 17 litre metal waste bin with a 2 litre ashtray
- Ideal for designated smoking areas and at entrances
- Includes wire insert and 1.5kg of silver sand for ashtray use
- Product Dimensions (Height x Diameter): 620 x 260 mm
- Product is 100% recyclable and is made from 60% recycled content
- Removable inner container and ashtray for easy cleaning and safe waste disposal
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 807 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Base Diameter: | 300 |
| Country of Origin: | Netherlands |
| Depth (mm): | 680 |
| Height (mm): | 300 |
| Includes: | 1x Safe ashtray bin 1x Removable inner bin 1x Removable ashtray insert 1x Bag of silver ashtray sand (1.5kg) |
| Inner Container Dimensions: | 380x220mm |
| Material: | Steel |
| Minimum Recycled Content (%): | 60 |
| OEM: | 333023 |
| Paper Opening Dimensions: | 125x190mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 60% |
| Recycled Product: | Yes |
| Removable Ashtray Dimensions: | 60x240mm |
| Shape: | Round |
| Use For: | Indoor/Outdoor Bin |
| Width (mm): | 300 |
| Type: | Smokers Ash Bins |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Silver |
| Material: | metal |
| Capacity: | 17 Litre |
| Shape: | Round |
| Bin Colour: | Silver |
| Dimensions: | 300x300x680mm |
| Weight: | 5.08kg |
| Recycled Product: | 60% Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |


