Durable Note Dispenser Box ECO Black 775801
An Eco-friendly note dispenser that is not only good for the planet but also looks great on the desktop, with Ecolabel certification, passing stringent environmental and performance standards. Perfect for storing small notes on the desktop in a timeless d
Sign in to view price and place order
- Certified: Blue Angel
- Colour: Black
- Dimensions: W100 x D100 x H105mm
- Made from recycled materials
- Note dispenser for storing small notes on the desktop
- Note paper size: 93 x 93mm
- Open space for easy removal of notes
- Recycled note paper: 800 sheets
- Robust and stylish design
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 67 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Germany |
| Cube Colour: | Black |
| Depth (mm): | 10 |
| Height (mm): | 10.5 |
| Minimum Recycled Content (%): | 80 |
| OEM: | 775801 |
| Paper Size: | 93x93mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 70% |
| Recycled Product: | Yes |
| Shape: | Square |
| Width (mm): | 10 |
| Type: | Memo Pads |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Size: | Other Sizes |
| Rulings: | Plain |
| Pages: | 800 Sheets |
| Paper Colour: | White |
| Dimensions: | 100x100x105mm |
| Weight: | 657g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 80% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |


