Casio FC-100V-2 Financial Calculator Black FC-100V-2-W-ET
Lightweight and easy to use, this Casio FC-100V covers a variety of financial calculations such as amortizations, conversion and cost margins, and can even tackle compound interest. It includes a store and recall feature for regular calculations as well a
Sign in to view price and place order
- 12 digit calculator with advanced financial features
- 2 Way Power, Auto power off
- Cash Flow, Amortization
- Conversion and Cost-Sell-Margin
- Dimensions (WxDxH): 84x163x19mm
- Direct Mode Key
- Four line display with 3-digit comma marker
- Natural VPAM Textbook Display, 10+2+12 characters
- P/Y and C/Y
- Simple Interest, Compound Interest
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 579 |
| Auto Power Off: | Yes |
| Battery Life: | 17 000 Hours |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Thailand |
| Depth (mm): | 13.8 |
| Height (mm): | 161.5 |
| Model: | FC-100V |
| OEM: | FC-100V-2-W-ET |
| Width (mm): | 77 |
| Type: | Handheld Calculators |
| Manufacturer: | Casio |
| Brand: | Casio |
| Colour: | Black |
| Print Function: | No |
| Power: | Battery |
| Display: | 4 Line Display |
| Use: | Financial |
| Case: | Hard Case |
| Batteries Used: | AAA x1 |
| Dimensions: | 84x163x19mm |
| Weight: | 110g |
| Warranty: | 2 Year Manufacturer Warranty |


