Cheeky Panda 2-Ply Mini Jumbo Roll 150m (Pack of 12) PFMINJRL12
This environmentally friendly, soft toilet roll is made from sustainable bamboo which is naturally hypoallergenic. Free chemicals and pesticides, the Vegan Certified and Carbon Balanced toilet tissue is suitable for all skin types, including sensitive ski
Sign in to view price and place order
- 2-Ply Mini Jumbo toilet rolls
- Core size: 45mm
- Free from: Chemicals and Pesticides
- Made from 100% FSC certified bamboo
- Naturally odour resistant, hypoallergenic, anti-bacterial and anti-fungal
- Pack of 12
- Produces less carbon emissions than standard toilet tissue
- Roll length: 150m
- Sheet size: 125 x 94mm
- Suitable for sensitive skin
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Core Diameter: | 45 |
| Core Size: | 76mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 38.5 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 29.5 |
| OEM: | PFMINJRL12 |
| Ply: | 2 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Roll Length: | 150m |
| Roll Length (M): | 150 |
| Roll Width (mm): | 94 |
| Sheet Size: | 125x94mm |
| Width (mm): | 38.5 |
| Type: | Toilet Tissue |
| Manufacturer: | The Cheeky Panda Ltd |
| Brand: | The Cheeky Panda |
| Colour: | White |
| Form: | Jumbo Roll |
| Thickness: | 2 Ply |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |


