Cheeky Panda Kitchen Roll Plastic Free Bamboo (Pack of 10) PFKITCHRL10
Cheeky Panda Kitchen Roll is made from eco friendly bamboo, a natural formula with no chemicals. 100 per cent plastic free product and packaging. A strong 2 ply, super absorbent kitchen paper. Bamboo has long, strong fibres, so tough on mess, without leav
Sign in to view price and place order
- 100 sheets per roll
- 2-ply kitchen rolls
- Bamboo has long, strong fibres so do not disintegrate or leave bits
- Colour: White
- Made from bamboo from FSC certified forests
- Pack of 10 (5 x 2 rolls)
- Plastic free product and packaging
- Recyclable paper packaging
- Sheet size: 220 x 225mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 715 |
| Accreditation: | FSC |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 230 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 240 |
| OEM: | PFKITCHRL10 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Roll Length: | 22m Roll |
| Sheet Size: | 220x225mm |
| Sheets Per Roll: | Approx 100 Sheets |
| Width (mm): | 580 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | The Cheeky Panda Ltd |
| Brand: | The Cheeky Panda |
| Colour: | White |
| Form: | Kitchen Towel |
| Weight: | 208g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified and Made from Bamboo Fibres |


