Cherry Stream TKL Wired Keyboard No Number Pad Light Grey JK-8600GB-0
The Cherry Stream TKL USB Wired Keyboard is a compact keyboard without a numeric keypad. Due to the reduced dimensions the mouse and keyboard are closer together for right handed users, improving shoulder posture. The keyboard has 6 multimedia keys, 2 int
Sign in to view price and place order
- 6 multimedia keys and 2 integrated status displays for Caps Lock and Scroll buttons
- Alphanumeric section according to DIN ISO 9995-1
- Blue Angel eco-label
- Cherry SX scissor mechanism for a super silent keystroke
- Colour: Light Grey
- GS Certificate
- Improved, ergonomic shoulder posture (due to shorter distance between keyboard and mouse)
- Integrated metal plate for maximum torsional rigidity
- Low Profile
- Rubberised feet for perfect slip resistance
- Space-saving design through omitting the numeric keypad
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 439 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Cable Length: | 1.8m |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 206 |
| Height (mm): | 20 |
| OEM: | JK-8600GB-0 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Reliability: | MTBF >80 000 Hours |
| System Requirements: | USB Port (Type A) Windows 11 10 8 or 7 |
| Width (mm): | 390 |
| Type: | Keyboards |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Grey |
| Form: | PC Keyboard |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Number of Keys: | 88+6 |
| Dimensions: | 377x163x18mm |
| Weight: | 680g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


