Cherry HC 2.2 USB Wired Gaming Headset 7.1 Surround Sound Detachable Microphone Black JA-2200-2
The Cherry HC 2.2 wired gaming headset is the ideal mix of comfort and sound quality for extra-long gaming sessions, video conferencing or multimedia applications. With impressive sound and clear communication, the interplay of the integrated USB sound ca
Sign in to view price and place order
- 50mm drivers for a wide sound spectrum and crystal clear sound reproduction
- Easy access to tactile volume and mute controls directly on the headset
- Foldable for easy transport
- Integrated USB sound card with impressive virtual 7.1 surround sound
- Perfect fit thanks to the adjustable headband and silicone air cushions in the upper head area
- Recommended for PC gaming but also other applications such as online conferencing or listening to music
- Red illuminating Cherry logos
- Replaceable ear cushions made of soft PU leather for a high level of comfort and complete sound immersion
- Sensitive, detachable microphone (including wind protection) with LED indicator for mute status
- Support software included
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Connectivity: | USB |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 103 |
| Height (mm): | 202 |
| OEM: | JA-2200-2 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 150 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Gaming |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Style: | Double SIded |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 2.2m |
| Stereo: | Surround Sound |
| Dimensions: | 200x190x90mm |
| Weight: | 325g |
| Warranty: | 3 Year Warranty |


