Cherry KC 4500 Ergo USB Wired Ergonomic Keyboard UK Black JK-4500GB-2
The Cherry KC 4500 Ergo Wired Ergonomic Keyboard provides relief from tense shoulders, cramp or other unpleasant symptoms caused by incorrect posture. With its special design, your hands and arms take up a more natural position by themselves. This relieve
Sign in to view price and place order
- 1.8m flexible cable for easy setup
- Additional commands such as volume up/down on the F buttons
- Colour: Black
- Configurable keys with optional, free Cherry KEYS software
- Curved keypad adapted to the movement of the hands and fingers for fatigue-free typing
- Soft padded palm rest with memory foam and high-quality PU leather
- Sturdy, fold-out feet on the underside for adjustable keyboard angle
- The design of the USB keyboard supports an ergonomic posture when using the computer
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 435 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Cable Length: | 1.8m |
| Connectivity: | USB |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 258 |
| Height (mm): | 42 |
| OEM: | JK-4500GB-2 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 475 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Keyboards |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Black |
| Form: | PC Keyboard |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Layout (Country or Language): | UK English |
| Number of Keys: | 106+3 |
| Dimensions: | 456x217x35mm |
| Weight: | 750g |
| Warranty: | 3 Year Warranty |


