Cherry Stream Keyboard Corded Black JK-8500GB-2
The Cherry Stream Corded Keyboard has a slim design with eight rubber pads underneath to ensure it is stable when folded in and out. The keys allow for quiet typing, which is ideal for busy offices. This keyboard has status LEDs that show you whether the
Sign in to view price and place order
- 10 office and multimedia keys
- 3 integrated status indicators
- Colour: Black
- Durable key label
- Environmental label Blue Angel
- In-house SX scissor mechanism
- Slim, flat, wired keyboard
- Slip resistant rubber pads
- Whisper-quiet keystroke
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 439 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Cable Length: | 1.8m |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 210 |
| Height (mm): | 483 |
| OEM: | JK-8500GB-2 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 205 |
| Type: | Keyboards |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Black |
| Form: | PC Keyboard |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Layout (Country or Language): | UK English |
| Number of Keys: | 105+10 |
| Dimensions: | 463x163x18mm |
| Weight: | 910g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


