Cherry MC 1000 USB Wired Mouse 3 Button 1200dpi Pale Grey JM-0800-0
The Cherry MC 1000 USB Wired Mouse offers the best quality in its price class. The focus is on durability and on reliable and precise working, whether for use privately or in professional office workstations. Featuring 3 buttons, scroll wheel, 1200 dpi re
Sign in to view price and place order
- 3 button mouse with scroll wheel
- Colour: Pale Grey
- GS certification
- Ideal for use privately or in professional office workstations
- Offers the best quality in its price class
- Resolution: 1200 dpi
- Standard size
- Suitable for both right-handed and left-handed operation
- Symmetrical design
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 430 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Cable Length: | 1.8m |
| Colour: | Pale Grey |
| Connectivity: | USB |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 100 |
| Height (mm): | 45 |
| OEM: | JM-0800-0 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 130 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Mice & Graphics Tablets |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Grey |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Buttons: | 3 Buttons |
| Tracking: | Optical |
| Scroll Wheel: | Yes |
| Left or Right Hand Use: | Ambidextrous |
| Dimensions: | 109x62x37mm |
| Weight: | 90g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


