Cherry Gentix USB Wired Optical Mouse Scroll Wheel 1000dpi Pale Grey JM-0300-0
The Cherry Gentix USB Wired Optical Mouse with its modern design, accurate scroll wheel action and precise mouse key pressure points make this product unique in its price class. A reliable corded mouse with 1000 dpi resolution for precise and flowing curs
Sign in to view price and place order
- 1.8m cable with USB connection for use on the laptop and PC
- Colour: Pale Grey
- Exceptional design and professional quality at the perfect price
- High-resolution optical sensor with 1000dpi resolution for precise and flowing cursor control
- Plug & Play for easy start up
- Reliable corded mouse with three buttons and optical sensor
- Rubber side surfaces and rubber scroll wheel offer improved grip
- Symmetrical design, suitable for left and right-handed users
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 430 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Cable Length: | 1.8m |
| Colour: | Pale Grey |
| Connectivity: | USB |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 97 |
| Height (mm): | 45 |
| OEM: | JM-0300-0 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 140 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Mice & Graphics Tablets |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Grey |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Buttons: | 3 Buttons |
| Tracking: | Optical |
| Scroll Wheel: | Yes |
| Left or Right Hand Use: | Ambidextrous |
| Dimensions: | 111.5x68.5x35mm |
| Weight: | 120g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


