Bisley 3 Drawers Filing Cabinet Lockable 470x622x1016mm Blue BS3E/BLUE
With a 10-year guarantee, Bisley filing cabinets are built to last and feature a fully-welded construction and double skin drawer fronts. This filing cabinet has three drawers and is lockable.
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Capacity Weight: 45kg Per Drawer
- Designed to fit foolscap filing
- Fitted with recess handles, drawer label holders, central locking and anti-tilt safety device
- For use of suspension/hanging files only
- Fully lockable to protect important information
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Manufactured to meet British standards for strength and stability
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 888 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Blue |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 622 |
| Fire Retardant: | Low |
| Handles: | Flush Front |
| Height (mm): | 1016 |
| Load Capacity: | 45kg |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | BS3E/BLUE |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 470 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Blue |
| Size: | 3 Drawer |
| Material: | Steel |
| Form: | 3 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap |
| Standards: | DIN 4554/485 |
| Dimensions (WxDxH): | 470x622x1016mm |
| Weight: | 35.555kg |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |


