Blake PurelyEveryday C4 90gsm Seal White Window Envelopes (Pack of 50) 12892/50PR
All the sizes you will ever need are covered in this vast array of Envelopes products, not only that but numerous substrates and sealing possibilities give unbounded options for your everyday Envelopes requirements.
Sign in to view price and place order
- 90 gsm paper
- Colour: White
- Pack of 50
- Self seal closure
- Size: C4
- Wallet envelopes with address window
- Window position: 20mm in, 60mm up
- Window size: 45 x 90mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 320 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 7 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Height (mm): | 369 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | 12892/50PR |
| Width (mm): | 231 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Blake Envelopes |
| Brand: | Purely Everyday |
| Colour: | White |
| Size: | C4 |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 90gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Envelope Colour: | White |
| Window Position: | 60mm Up 20mm From Left |
| Window Size: | 45x90mm |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 324x229mm |


