Blake PurelyEveryday Dl 100gsm Peel & Seal White Window Envelopes (Pack of 50) 23884/50PR
All the sizes you will ever need are covered in this vast array of Envelopes products, not only that but numerous substrates and sealing possibilities give unbounded options for your everyday Envelopes requirements.
Sign in to view price and place order
- 100 gsm paper
- Colour: White
- Pack of 50
- Peel and seal closure
- Size: DL
- Wallet envelopes with address window
- Window position: 19mm in, 18mm up
- Window size: 35 x 90mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 318 |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 30 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | DL |
| Height (mm): | 221 |
| Item Gauge (gsm): | 100 |
| OEM: | 23884/50PR |
| Width (mm): | 112 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Blake Envelopes |
| Brand: | Purely Everyday |
| Colour: | White |
| Size: | DL |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 100gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Envelope Colour: | White |
| Window Position: | 18mm Up 19mm From Left |
| Window Size: | 35x90mm |
| Flap Position: | Long Edge |
| Dimensions: | 110x220mm |


