BestLife 15.6 Inch Trolley Backpack with USB Type-C Connector Black BT-3335BK
This two-in-one laptop backpack and wheeled trolley case is ideal for travel and can be used as hand luggage. A large, padded pocket protects laptops up to 15.6 inches and it has a single pocket for protecting tablets. This laptop bag has a hidden front o
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Comfortable, padded back panel
- Dimensions: 430 x 320 x 210mm
- Hidden front organiser with zip
- Ideal for travel and as hand luggage
- Padded compartment protects laptops up to 15.6 inches
- Retractable handle for wheeling
- Single pocket for tablets
- Supplied with USB and Type-C Connector for device charging
- Volume: 29 litres
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 455 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 535 |
| Fits Laptop Size (inches): | 15.6 |
| Height (mm): | 535 |
| Laptop Section Dimensions: | 378x261x33mm |
| OEM: | BT-3335BK |
| Tablet Section Dimensions: | 295x210x10mm |
| Width (mm): | 345 |
| Type: | Backpacks |
| Manufacturer: | Bestlife Ltd |
| Brand: | Bestlife |
| Colour: | Black |
| Material: | Nylon |
| Notebook Size: | Up To 15.6in |
| Laptop Compartment: | Yes |
| Capacity: | 29 Litres |
| Dimensions: | 320x430x210mm |


