Fellowes Powershred LX45 Cross Cut Shredder 230V 4401501
Fellowes Powershred LX45 Cross Cut Shredder is ideal for in the home and home office. It is capable of shredding up to 8 sheets of paper into 4x37mm cross cut particles (DIN Level P-4). Featuring a patented safety lock that disables the shredder for added
Sign in to view price and place order
- 17 litre bin with lift off head
- Colour: Black
- Dimensions (WxDxH): 309.6x220.7x401.6mm
- For individual users in the home and home office
- Patented Safety Lock disables shredder for added safety protection
- Security level 4: Suitable for personal or proprietary data
- Shreds 8 sheets of paper into 4x37mm cross-cut pieces
- Shreds continuously for up to 6 minutes followed by a 20 minute cool down
- Shreds staples, paper clips and credit cards
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 545 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x37 |
| Depth (mm): | 220.7 |
| Height (mm): | 401.6 |
| Model: | LX45 |
| OEM: | 4401501 |
| Sheet Capacity: | 8 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 17 |
| Shredders - Run Time (mins): | 6 |
| Width (mm): | 309.6 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 6 Minutes |
| Throat Capacity: | 8 Sheets |
| Particle Size: | 4x37mm |
| Bin Capacity: | 17 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 309.6x220.7x401.6mm |
| Weight: | 4.49kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 3 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |


