Fellowes Ion Laminator A4 White/Grey 4560401
The Fellowes Ion A4 Laminator is a low-cost, high performance laminator designed for occasional use in the home. Warming up in just four minutes, it quickly applies a double-sided protective coating to posters, signs and photographs in 80-125 micron pouch
Sign in to view price and place order
- A4 office laminator for home use
- Colour: White/Grey
- For use with pouches of 80-125 microns thick
- Release trigger: quickly re-align mis-feeds
- Sleep mode activated after 30 minutes of inacivity
- Warms up in 4 minutes
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 554 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | White/Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 435 |
| Height (mm): | 92 |
| Ideal For: | Occasional Use |
| OEM: | 4560401 |
| Paper Size: | A4 |
| Width (mm): | 145 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | White/Grey |
| Size: | A4 |
| Pouch Thickness: | 80 - 125 micron pouches |
| Warm-Up Time: | 4 minutes |
| Entry Width: | 240mm |
| Number of Rollers: | 2 |
| Dimensions (WxDxH): | 360x170x62mm |
| Weight: | 1.1kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |



