Fellowes Hana Foot Support Adjustable Black 8055201
This stylish Fellowes Hana foot support with effortless hands-free adjustability. Support your feet and encourage motion to improve circulation and back comfort. Promotes motion with the active movement feature, which allows for flexible platform movement
Sign in to view price and place order
- Adjustable foot support
- Change height postions with effortless foot adjustment
- Colour: Black
- Features a rocking motion
- Light or heavy tension setting to adjust the ease of movement
- Non-slip real wood finish
- Stylish metal base
- Supports your feet and encourages motion - improving circulation and back comfort
- Two height settings for sitting and standing
| Product Information | Details |
|---|---|
| Adjustable: | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 512 |
| Height (mm): | 512 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Material: | Material/Plastic |
| OEM: | 8055201 |
| Platform Material: | Non-Slip Wood Finish |
| Platform Size: | 450x350mm |
| Weight Capacity: | 50kg |
| Width (mm): | 451 |
| Type: | Chair Accessories |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Material: | Steel/Ash Wood Veneer |
| Accessory Type: | Footrests |
| Dimensions: | 450x360x175mm |
| Weight: | 4.5kg |
| Warranty: | 3 Year Limited Warranty |








