Brother ADS-4900W Performance Wireless Document Scanner ADS4900WZU1
The Brother ADS-4900W professional desktop document scanner with high performance wired and wireless connectivity and dedicated user touchscreen. For uninterrupted high-volume, batch scanning. The ADS-4900W provides the simplicity of one-touch scanning, s
Sign in to view price and place order
- Brother ADS-4900W duplex desktop scanner
- Comprehensive software suite included (free download)
- Create up to 200 locations for e-mail addresses
- Dual contact image sensor (CIS) with LED array light source
- Interpolated scan resolution of up to 1200 x 1200 dpi
- Optical scan resolution of up to 600 x 600 dpi
- Scan directly to a USB flash memory storage, PC, image, network (SMB), FTP/SFTP, SharePoint(On Premise), Brother Webconnect, scan to HTTP(S), Brother Apps
- Scan speeds (A4): up to 60ppm/120ipm (colour and mono)
- Supports mixed media scanning; plastic card (up to 1.32mm embossed), paper weight: 25 - 413gsm
- Use a Brother app to scan to a mobile device running iOS or Android operating system
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | Energy Star |
| Colour: | White |
| Connectivity: | Wired and Wireless |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 39 |
| Energy Star (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 33.5 |
| Model: | ADS-4900W |
| OEM: | ADS4900WZU1 |
| Resolution: | 600 x 600 dpi (optical) / 1200 x 1200dpi (interpolated) |
| Scan Speed (ppm): | 60 |
| Width (mm): | 28 |
| Type: | Document Scanner |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | Brother |
| Colour: | Light grey |
| Design: | Desktop Scanner |
| Connection: | Wireless/Wired Network/USB 3.0 |
| Resolution: | 1200x1200 dpi |
| Scan Size: | Up To A4 |
| Sheet Feeder: | Yes |
| Duplex: | Yes |
| Dimensions: | 300x247x236mm |
| Weight: | 3.37kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


