Brother ADS-4700W Professional Wireless Document Scanner ADS4700WZU1
The Brother ADS-4700W desktop document scanner designed for businesses needing a high-speed efficient network scanner. Designed to enable businesses to simplify complex workflow or operational processes. Securely capture your documents to easily share and
Sign in to view price and place order
- Brother ADS-4700W duplex desktop scanner
- Comprehensive software suite included (free download)
- Driver compatibility with TWAIN (WIN and macOS), WIA, ISIS, Linux SANE
- Dual contact image sensor (CIS) with LED array light source
- Interpolated scan resolution of up to 1200 x 1200 dpi
- Optical scan resolution of up to 600 x 600dpi
- Scan speeds (A4): up to 40ppm/80ipm (colour and mono)
- Scan to PC, Image, Network (SMB), Email Server, Workflow, FTP/SFTP, SharePoint (On Premise), Brother Web Connect, Scan to HTTP(S), Brother Cloud Apps
- Supports mixed media scanning; plastic card, paper weight: 40 - 200gsm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | White |
| Connectivity: | Wired and Wireless |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 39 |
| Height (mm): | 32 |
| Model: | ADS-4700W |
| OEM: | ADS4700WZU1 |
| Resolution: | 600 x 600 dpi (optical) / 1200 x1200 dpi (interpolated) |
| Scan Speed (ppm): | 60 |
| Width (mm): | 24 |
| Type: | Document Scanner |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | Brother |
| Colour: | Light grey |
| Design: | Desktop Scanner |
| Connection: | Wireless/Wired Network/USB 3.0 |
| Resolution: | 1200x1200 dpi |
| Scan Size: | Up To A4 |
| Sheet Feeder: | Yes |
| Duplex: | Yes |
| Dimensions: | 299.5x215.9x190.5mm |
| Weight: | 2.75kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


