Brother DCP-J1200W Wireless All-in-One Colour Inkjet Printer DCPJ1200WZU1
Thanks to its compact design, the multifunctional Brother DCP-J1200W is an ideal printer for both home use or in small offices. A multifunction printer offering print, copy and scan functionality with wireless connectivity, you can fully operate this prin
Sign in to view price and place order
- Compact design takes up minimal space
- Copy and scan in colour
- Enclosed paper tray holding up to 150 sheets
- Included: Up to 720 pages of black ink and 480 pages of Cyan, Magenta and Yellow ink
- Mobile managed via the Brother Mobile Connect app
- Print Speeds: Up to 16ipm mono and 9ipm in colour
- Print, copy, scan
- Wireless connectivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 382 |
| Accreditation: | Blue Angel |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Colour: | White |
| Connectivity: | Wireless |
| Country of Origin: | Philippines |
| Depth (mm): | 465 |
| Height (mm): | 506 |
| Model: | DCP-J1200W |
| OEM: | DCPJ1200WZU1 |
| Print Speed: | 16ipm |
| Printer Type: | Inkjet |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 150 |
| Width (mm): | 461 |
| Type: | Inkjet Printer |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | Brother |
| Colour: | Grey |
| Size: | A4 Printer |
| Connection: | Wireless USB |
| Functions: | Print/Copy/Scan |
| Number Of Cartridges: | 4 Ink Cartridges |
| Print Speed Mono: | 16 ppm |
| Print Resolution: | 600x1200 dpi |
| Print Speed Colour: | 9 ppm |
| Duty Cycle: | Up to 1 000 pages per month |
| Duplex: | Manual |
| Scan resolution: | 1200x2400 dpi |
| Speed Range: | 11 to 20 ppm |
| Dimensions: | 435x359x161mm |
| Weight: | 6.5kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Accreditation |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | Philippines |


