Brother VC-500WCR Design/Craft Thermal Printer VC500WCRZU1
With the Brother Compact VC-500W wireless colour photo printer you can print photos direct from your camera roll or social media accounts as full colour prints. Print in 9, 12, 19, 25 and 50mm on continuous length Zink rolls, for full colour prints at the
Sign in to view price and place order
- Full colour prints at the length you need (up to 420mm long)
- High quality 313dpi resolution
- Print in 9, 12, 19, 25 and 50mm on continuous length Zink rolls
- Print speed: 8mm per second
- USB connectivity
- Use the free color label editor app to personalise your designs
- Wireless interface for easy connectivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 574 |
| Colour: | Black/White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 24.6 |
| Height (mm): | 109 |
| Labelling - Tape System: | Zink rolls |
| Model: | VC-500WCR |
| OEM: | VC500WCRZU1 |
| Width (mm): | 254 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | Brother |
| Colour: | Black/Silver |
| Form: | Desktop Machine |
| Keyboard: | No |
| Print Method: | Thermal Printer |
| Print From PC: | Yes |
| Connection: | Wi-Fi and USB |
| Print Speed: | 8mm per second |
| Dimensions: | 113x116x96mm |
| Weight: | 660g |
| Warranty: | 3 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


