Brother P-touch Cube Plus Label Printer with Bluetooth White PTP710BTHZ1
This portable Bluetooth label printer lets you design and print stylish ribbons and durable labels for you and your family. Choose your favourite font, type your text, add a frame around your text or even add your own custom clipart using an image saved f
Sign in to view price and place order
- Built-in Li-ion rechargeable battery with USB recharging
- Colour: White
- Design and print labels from your PC or Mac using USB
- Dimensions (WxDxH): 128x67x128mm
- Fast, high quality printing of labels up to 24mm in width
- Free P-touch Design&Print smartphone app
- Technology: Direct Thermal
- USB and Bluetooth connectivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 573 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 67 |
| Height (mm): | 210 |
| Model: | PT-710BTH |
| OEM: | PTP710BTHZ1 |
| Tape Widths: | 3.5mm 6mm 9mm 12mm 18mm 24mm |
| Width (mm): | 198 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | P-Touch |
| Colour: | White |
| Form: | Desktop Machine |
| Keyboard: | No |
| Print Method: | Thermal Printer |
| Print From PC: | Yes |
| Connection: | Wireless USB |
| Dimensions: | 128x67x128mm |
| Weight: | 670g |
| Warranty: | 3 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


