Brother HSe Heat Shrink Tube Tape Cassette 5.8mm x 1.5m Black on White HSE211
Designed for use with Brother P-touch label printers with the HS or HSe logo on the tape cassette cover. This heat shrink tube tape is for permanently marking and identifying cables and wires. With a shrink ratio of 2:1, recommended for use with cables be
Sign in to view price and place order
- Apply tape to the cable, use a heat gun to shrink the tube to the cable tightly
- Colour: Black on white
- Compatible with Brother P-touch label printers
- Self-adhesive heat shrink tube labelling tape
- Shrink ratio of 2:1
- Size WxL: 5.8mm x 1.5m
| Product Information | Details |
|---|---|
| Adhesive Type: | Permanent |
| Colour: | Black/White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 70 |
| Height (mm): | 90 |
| Labelling - Tape System: | HS/HSe |
| OEM: | HSE211 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Roll Length (M): | 1.5 |
| Roll Size: | 5.8mmx1.5m |
| Roll Width (mm): | 5.8 |
| Width (mm): | 70 |
| Type: | Label Tapes |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | P-Touch |
| Tape/Label Colour: | White |
| Material: | Heat Shrink |
| Form: | HS Tapes |
| Tape Width: | 5.8mm |
| For Use With: | Brother P-Touch Labellers |
| Compatible Or Original: | Original |
| Text Colour: | Black |
| Dimensions: | 5.8mmx1.5m |


