Alba Coat Stand 350x350x1750mm Beech/White
This stylish modern coat stand has six hooks for hanging coats and two smaller pegs for accessories. The stand includes an integrated umbrella holder. The heavy base provides stability.
Sign in to view price and place order
- Capacity Weight: 2.27kg Per Hook
- Dimensions: 350x350x1750mm
- Finish: Beech and white
- Heavy 5kg base for stability
- Integrated umbrella holder with water retainer
- Six garment hooks and two accessory pegs
- Stylish and modern coat stand
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 350 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | White |
| Hangers Included: | Yes |
| Height: | 1750mm |
| Height (mm): | 1750 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Metal |
| Mobile: | No |
| No of Hooks: | 6 |
| OEM: | ALB90566 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Umbrella Holder: | Yes |
| Width (mm): | 355 |
| Type: | Coat Racks & Umbrella Stands |
| Manufacturer: | Alba |
| Brand: | Alba |
| Colour: | White/Beech |
| Material: | Metal/Wood |
| Form: | Coat Stand |
| Dimensions (WxDxH): | 350x350x1750mm |
| Weight: | 9.6kg |
| Warranty: | 12 Month Warranty |


