Kensington Smartfit Space Saving Dual Monitor Arm K55513WW
The SmartFit Space Saving Dual Monitor Arm, designed for shallow spaces and narrow desks, allows the ergonomic adjustment with easy non-permanent installation. The monitor arm comes supplied with a pre-installed C-clamp that faces the front of the desk wi
Sign in to view price and place order
- Adjust height (239-470mm) and tilt and swivel (+/- 10)
- C-clamp fits desks up to 85mm thick and grommet mount fits desks up to 40mm thick
- Colour: Black
- Compatible with sit/stand desks
- Easy monitor adjustment in tight spaces
- Easy, non-permanent installation
- Made for shallow spaces and narrow desks
- Pre-installed C-clamp and optional grommet included
- SmartFit system helps you find the right height for maximum comfort
- Space saving dual monitor arm for monitors up to 27 inches
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 525 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 738 |
| Height (mm): | 738 |
| OEM: | K55513WW |
| Width (mm): | 186 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Black |
| Material: | Aluminium/Steel/Plastic |
| Form: | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 27in Monitor |
| Maximum Load: | 8kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | Two |
| Dimensions (WxDxH): | 735x180x145mm |
| Weight: | 6.8kg |
| Country of Origin: | China |



