Verbatim Keypad Secure USB 3.0 Flash Drive 32GB 49427
Ensure that confidential or sensitive data is kept safe and secure, even in the event of loss or theft. The Verbatim Keypad Secure is an innovative USB flash drive with AES 256-bit hardware encryption and an in-built keypad allowing for a 12-digit passcod
Sign in to view price and place order
- 12-digit passcode protection
- AES 256-bit hardware encryption
- Capacity: 32GB
- Data transfer speeds of up to 160mb/s (read), 130mb/s (write)
- Encrypted USB flash drive with USB 3.0 connection
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 467 |
| Colour: | Black |
| Connectivity: | USB 3.0 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 17 |
| Height (mm): | 135 |
| OEM: | 49427 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 130 |
| Storage Capacity (GB): | 32 |
| System Requirements: | PC: Minimum Intel Processor Pentium II/50MHZ 64MB RAM / Windows 10 8 7 - MAC: Minimum Apple G Processor 64MB RAM / Mac OS X 10.4 or higher |
| Width (mm): | 77 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Black |
| Capacity: | 32GB |
| On Board Software: | Yes |
| Speed Rating: | USB 3.0 |
| Read Speed: | Up to 160MB/s |
| Write Speed: | Up to 130MB/s |
| Case: | Protective Cap |
| Dimensions: | 93.5x28x12mm |
| Weight: | 30g |


