Verbatim Vi550 S3 SSD 1TB 49353
Combining speed with durability, the Verbatim Vi500 S3 is a high-speed solid-state drive, guaranteed to optimise your PC performance. With exceptional read speeds of up to 560mb/s, this SSD will improve the boot time and load times of your computer, to he
Sign in to view price and place order
- 3D NAND technology improves your PC efficiency
- Capacity: 1TB
- Highly durable SSD drive
- Low power consumption
- Read speeds of up to 560mb/s
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 471 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 25 |
| Height (mm): | 160 |
| OEM: | 49353 |
| Storage Capacity (GB): | 1000 |
| Storage Capacity (MB): | 1000000 |
| Storage Media Type: | Solid State Drive |
| System Requirements: | 2.5in SATA III Interface |
| Width (mm): | 110 |
| Type: | Solid State Drives |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Black |
| Form: | External Drive |
| Capacity: | 1TB |
| Portable Or Desktop: | Portable |
| Data Transfer Rate: | Up to 560Mb/s (read) / Up to 535Mb/s (Write) |
| Dimensions: | 100x69.9x7mm |
| Weight: | 45g |
| Warranty: | 3 Year Limited Warranty |


