Verbatim ToughMAX USB 2.0 64GB 49332
Able to withstand even the most arduous of physical punishment, the Verbatim ToughMAX is a seriously durable USB 2.0 storage drive. Forged with extremely tough KyronMAX compounds, the ToughMAX USB Drive can withstand crush forces up to 2,250kg, water imme
Sign in to view price and place order
- Capacity: 64GB
- Colour: Black
- Extremely durable KyronMAX shell
- USB flash drive with USB 2.0 connection
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 469 |
| Colour: | Black |
| Connectivity: | USB 2.0 |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 135 |
| Height (mm): | 135 |
| OEM: | 49332 |
| Storage Capacity (GB): | 64 |
| System Requirements: | USB 2.0 host port / Windows 10 8 7 or higher / Mac OS X 10.4 or higher |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Black |
| Capacity: | 64GB |
| Speed Rating: | USB 2.0 |
| Case: | Protective Cap |
| Dimensions: | 46x20x9mm |
| Weight: | 7g |


