Verbatim Store and Click USB 3.2 16GB (Pack of 3) 49306
Supplied in a blister pack of 3, in the bright colours of red, blue and yellow, these Store 'n' Click USBs are ideal for transporting data on the go. Featuring a unique slide and lock design which extends or retracts the USB connector for protection when
Sign in to view price and place order
- Backwards compatible with USB ports
- Blister pack of 3
- Colour: red, blue and yellow
- Retractable design to prevent loss of cap
- Storage capacity: 16GB
- USB Gen 1 Drive for mobile data storage and transfer
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 469 |
| Colour: | Assorted |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 11 |
| Height (mm): | 134 |
| OEM: | 49306 |
| Storage Capacity (GB): | 16 |
| System Requirements: | USB 3.2 (2.0) port / Windows 10 8 7 / Mac OS X 10.4 or higher |
| Width (mm): | 86 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Blue Red Yellow |
| Capacity: | 16GB |
| Speed Rating: | USB 3.2 |
| Read Speed: | Up to 80MB/s |
| Write Speed: | Up to 25MB/s |
| Case: | Slide and Lock |
| Dimensions: | 53x22x10mm |
| Weight: | 9g |


