Verbatim USB-C Multiport Hub 3.1 Gen with USB/2 x HDMI 49140
Enhance the connectivity of your laptop with this USB-C Multiport Hub from Verbatim. This exceptionally compact hub features an additional USB-C charging port, two USB 3.0 ports and an HDMI port, allowing you to maximise the potential of your device and c
Sign in to view price and place order
- Colour: Silver
- Expand the productivity of your devices
- Features a USB-C charging port
- HDMI interface supports 4K output
- Highly compact and portable design
- Two USB 3.0 ports
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 453 |
| Cable Connector 1: | USB-C |
| Cable Length (m): | 0.15 |
| Cable Type: | Multiport Hub |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 18 |
| Height (mm): | 165 |
| OEM: | 49140 |
| Width (mm): | 92 |
| Type: | USB Hubs |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Silver |
| Number of Ports: | 3 Ports |
| USB Speed: | USB-C |
| Cable Length: | 150mm |
| Connection: | USB-C/USB 3.0/HDMI |
| Dimensions: | 107.2x30x13mm |
| Weight: | 40g |




