Verbatim Vx500 External Portable SSD USB 3.1 G2 120GB 47441
An exceptionally portable, high-speed solid-state drive boasting a remarkably sleek and stylish contemporary design, the Verbatim Vx500 is perfect for quick and easy transferral of large amounts of data. Both compact and lightweight, the Vx500 supports tr
Sign in to view price and place order
- Capacity: 120GB
- Colour: Silver
- Data transfer speeds of up to 500mb/s
- Portable SSD USB 3.1 drive with USB-A and USB-C support
- Sleek and compact design
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 471 |
| Colour: | Silver |
| Connectivity: | USB 3.1 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 30 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 180 |
| OEM: | 47441 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 500 |
| Storage Capacity (GB): | 120 |
| System Requirements: | Windows 10 8 7 or higher / Mac OS X 10.4 or higher |
| Width (mm): | 30 |
| Type: | Solid State Drives |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Grey |
| Form: | External Drive |
| Capacity: | 120GB |
| Portable Or Desktop: | Portable |
| Power Supply: | Bus Powered via USB cable |
| Connection: | USB 3.1 |
| Data Transfer Rate: | Up to 500Mb/s (read) / Up to 290Mb/s (Write) |
| Dimensions: | 92x29x9mm |
| Weight: | 29g |


